Soundwood AF3 BT giant of High Quality Digital Pure RMS Audio Release Amplifier. Listen Digital FM with high quality Sound. Play Your Favourite Songs through USB / attached your DVD/CD Player to Listen Digital Optical Sound or attached with your LED / LCD / TV and convert your room with Cinema Theater sound effects. Play Karaoke Songs insert Mic and sing your favourite songs. The Mic player kit inside this amplifier is pure digital which present your voice loud and clear. You can use this high quality transistor base Amplifier as a your own Home DJ and enjoy with Party in your home. Please note and use as per….1.you can attached Pair of – 6-8″ (inch) Woofer (magnet size ’90-120’/ and use as home music system or home theater or ::2.you can attached Pair of – 10″ (inch) Woofer/Speaker and use as Home Music System / Home Theater / Home DJ house. Please use only 4-6 ohm Woofer / Speaker Systems.
Amplifier, Home Audio & Video System
Soundwood Digital Stereo Amplifier 40+40 watt RMS Class A-AB Amplifier
- Type: AV Power Stereo Amplifier
- Transistor Based
- Bluetooth Connectivity
- Power Source: AC
- Power Consumption: 80 W
- W x H x D: 43 cm x 11 cm x 23 cm
- Frequency Response: 20Hz – 18 kHz
₹5,900
| Brand | Soundwood |
|---|---|
| Model | AF-3 BT |
| Color | Black |
| Type | AV Stereo Amplifier |
| Frequency Response | 20Hz – 18kHz |
| Channels | 2 |
| Controls | Volume, Bass, Treble, Balance |
| Master Volume | Yes |
| Audio Input/Output | Rca Stereo Audio Input, Rca Stereo Audio Output |
| Impedance | 4 ohm |
| Cabinet Material | Iron, Steel |
| Circuit Design | Transistor |
| USB Port | Yes |
| Wireless Network Connectivity | No |
| Power Source | AC |
| Power Output RMS | 80 W |
| Power Requirement | 220-230 VAC, 50 Hz |
| Power Consumption | 80 W |
| Remote | Yes |
| Dimensions | Weight -3.5 kg |
| Condition | New |
| Warranty | Brand Warranty |
| Warranty Duration | 1 Year |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




There are no reviews yet.