Introducing next-level power
With Samsung Galaxy Note10 we’ve designed a mobile experience that’s like a computer, a gaming console, a movie-tech camera, and an intelligent pen, all in one device.
₹33,500
With Samsung Galaxy Note10 we’ve designed a mobile experience that’s like a computer, a gaming console, a movie-tech camera, and an intelligent pen, all in one device.
| Weight | 400 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 12 × 10 cm |
| Brand | Samsung |
| Color | Red |
| NETWORK | Technology GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| BODY | Dimensions 151 x 71.8 x 7.9 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in) |
| DISPLAY | Dynamic AMOLED, HDR10+ |
| PLATFORM | OS Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4 |
| MEMORY | Card slot No |
| MAIN CAMERA | Triple 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, |
| SELFIE CAMERA | Single 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| SOUND | Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| COMMS | WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| FEATURES | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) ANT+Bixby natural language commands and dictation |
| BATTERY | Type Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Condition | New |
| In The Box | Mobile packed in Plain box, compatible Samsung Accessories (available color dispatched) |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 6 Months |
| Country of Origin | korea |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
There are no reviews yet.