The Redmi Smart Band is the most affordable fitness tracker in Xiaomi’s lineup.
Redmi Smart Band-HMSH01GE (Black Strap)
Only 1 left in stock
- LCD Display
- Water Resistant
- 5 Spot Mode
- 130 mAh Battery
₹990 ₹2,099
Only 1 left in stock
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 10 × 10 cm |
| Brand | RedMI |
| Model Name | HMSH01GE |
| Color | Black |
| Reading Type | Digital |
| Ideal For | Unisex |
| Material | Genuine Leather |
| Touch Enabled | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Function | 24 x7 Heart Rate Monitoring: Track your heart rate in real time and keep your health in check throughout the day 5ATM Water Resistant: Enjoy you swimming sessions as you can go up to a depth of 50 m for 10 mins 50+ Watch Faces: Wear a new look everyday with a huge collection of watch faces 5 Professional Sports mode to suit your exercise regime – Outdoor running, Cycling, Treadmill, Power Walking, Freestyle exercise Sleep monitoring: Track the duration and quality of your sleep to sleep better and live better 30 + Smart Features: App Notifications, Music Control, Alarm, Call Silence/Reject, Weather forecasts, Idle alert etc |
| Activity Tracker Present | Yes |
| Heart Rate Monitor Present | Yes |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 2.74 cm(1.08) |
| Display Resolution | 120*220rgb |
| In the Box | Fittness Tracker Band |
| Condition | New |
| Warranty | Brand Warranty |
| Warranty Duration | 6 Months |
| Country of Origin | China |
| Battery Capacity | 130mAh |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

There are no reviews yet.