POCO F1 By Xiaomi (128 GB) (6 GB RAM)
Out of stock
- 6 GB RAM | 128 GB ROM |
- 15.7 cm (6.18 inch) Full HD+ Display
- 12MP + 5MP | 20MP Front Camera
- 4000 mAh Li-polymer Battery
- Qualcomm Snapdragon 845 Processor
₹14,900 ₹23,499
Out of stock
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 12 × 10 cm |
| Brand | POCO |
| Color | Blue |
| Model Name | F1 |
| Model ID | MZB6646IN |
| Type | Smart Phone |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM |
| SIM Size | Nano SIM |
| Touch Type | Capacitive |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Loudspeaker, Voice Recording, Voice Dialing |
| Display Type | IPS |
| Screen Size | 15.7 |
| Display Resolution | 2160 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | FHD+ |
| Other Display Features | Motion Control, Brightness Control, Screen Timeout,18.7:9 Notch Display |
| Primary Camera | 12+5 MP |
| Secondary Camera | 20 MP |
| Primary Camera Features | Dual Rear Camera with Primary 6p Lens and Secondary 4p Lens, f/1.9 Primary Aperture and f/2.0 Secondary Aperture, Dual Rear Camera with 6-element Primary Lens and 4-element Secondary Len. |
| Secondary Camera Features | IR Front Camera with f/2.0 Aperture |
| Operating System | Android OS Version Oreo 8.1 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 845 |
| Number of Cores | Octa Core |
| Ram | |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Capacity | 256 GB |
| Music Player | Yes |
| Supported Audio Formats | MP3 |
| Video Player | Yes |
| Supported Video Formats | MP4 |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Removable Battery | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Clock Speed | 2.8 GHz |
| Installed Apps | Google Sensors Gyroscope, Proximity, Accelerometer, Ambient Light Sensor Connectivity FeaturesWifi,3G,4GWifi Standard801.11b/g/n/ac |
| Navigation Technology | Google Maps |
| Preinstalled Browser | Chrome |
| Accessories in the Box | Handset, Adapter, USB Cable, Warranty Card, User Guide, SIM Insertion Tool, Back Case |
| Other Additional Features | 10 nm Architecture Processor, Battery Power Rating – 9V/2A |
| Dimension (L x W x H) | 75.3×155.5×8.8 mm |
| Weight | 180 gm |
| 4G VoLTE | Yes |
| Phone Keypad | No |
| Connectivity | 2G, 3G, 4G LTE, 4G VoLTE, WiFi |
| Condition | New |
| Condition Note | EOL brand stock, not covered brand warranty, website warranty. |
| Warranty Duration | 6 Months |
| Country of Origin | India |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

There are no reviews yet.