| Brand | Letv |
|---|---|
| Model Number | Le 2 X526 |
| Color | Gray |
| Browse Type | Smartphones |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Additional Content | Charger, USB Cable, Handset, Protective Cover, Quick GuideSound EnhancementsDolby Atmos, 2 Microphones, 1 Bottom Speaker, Smart PA |
| Display Size | 13.97 cm (5.5 inch) |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | Full HD |
| GPU | Adreno 510 |
| Display Type | LCD |
| Other Display Features | 403 PPI, IPS Display, 10 Point Multi-touch, Gorilla Glass 3, Blue Light Filter |
| Operating System | Android Marshmallow 6 |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon 652 Octa Core 1.8GHz |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed | 1.8 GHz |
| Operating Frequency | GSM – 850, 900, 1800, 1900 (2/3/5/8); WCDMA – 850, 900, 1900, 2100 (1/2/4/5/8); 4G LTE (FDD) – 1/2/3/4/5/7/8/20, LTE (TDD) – 38/40/4 |
| Internal Storage | 64 GB |
| RAM | 3 GB |
| Primary Camera | 16MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | F2.0 Aperture, 1/3.1 inch Sensor Size, PDAF, Close Loop, Auto Focus, Manual Focus, HDR, Scene Mode, 4K Recording, Slow Motion Recording (720p at 120 fps), BSI, FOV 78.6 |
| Secondary Camera | 8MP Front Camera |
| Full HD Recording | Yes |
| Network Type | 3G, 4G, 2G |
| Supported Networks | 4G LTE |
| Internet Connectivity | 3G, 4G, EDGE, GPRS, Wi-Fi |
| 3G | Yes |
| Pre-installed Browser | Android, Chrome, eUI Browser |
| Map Support | Google Maps |
| Removable Battery | No |
| Sensors | Gyroscope, Magnetometer, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Infrared Sensor, Fingerprint Sensor |
| Other Features | Wi-Fi Direct, Type-C USB, Notification LED, Infrared Remote, Themes, Call recording, |
| Audio Formats | AAC, AAC+, AAC++, AMR, AWB, MIDI, MP3, WAV, RAW, WMA, FLAC, DD, DD+, DTS-LBR, DTS-HD |
| Video Formats | MP4, TS, ASF, WMV, MKV, WEBM, AVI, DivX, 3GP, 3G2 |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion Polymer |
| Condition | New |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 3 Months |
All Gadgets, All Mobile phones, Mobile & Tablet, Smartphone
Letv Le 2 (32GB, 3GB RAM) (Only Use For Wifi) Sim Not Working
Availability:
Only 1 left in stock
- Model Number – Le 2 X526
- Color – Gray
- Display Size – 13.97 cm (5.5 inch)
- Internal Storage – 64 GB
- RAM – 3 GB
- Primary Camera – 16MP Rear Camera
- Secondary Camera – 8MP Front Camera
- Battery Capacity – 3000 mAh
₹2,900
Only 1 left in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

There are no reviews yet.