| Weight | 400 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 12 × 10 cm |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | A6000 |
| Product Type | Smartphone |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual SIM |
| Color | Black |
| Screen Size | 3.1 – 5.0 inch |
| Display Resoluton | 1280*720 Pixels |
| Resolution Type | HD |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Operating System | Android KitKat |
| OS Version | 4.4.4 |
| Number of Cores | Octa Core |
| Ram | |
| Rom | 8 GB |
| Battery Capacity | 2300 mAh |
| Supported Networks | GSM ,4G ,3G |
| Connectivity | 3G, 4G LTE |
| Condition | Used |
| In the box | Mobile,Earphnoe,charging cable,charger |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 1 Month |
All Mobile phones, Mobile & Tablet, Smartphone
Lenovo A6000 (Black, 8GB) (1GB RAM)Used In Excellent Condition
Availability:
Out of stock
- 1 GB RAM
- 8 GB ROM
- 12.7 cm (5 inch) HD Display
- 8MP Rear Camera |
- 2MP Front Camera
- 2300 mAh Battery
₹1,900
Out of stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

There are no reviews yet.