The iPhone Xs is in tune with beloved versions of previous Apple mobile phones in the sense that it is built in privacy and security from the very beginning. Every detail, from its sleek design to the innovative ways its components are recycled, goes into setting this addition to iPhones apart from the crowd. One of the most noticeable attractions of the iPhone Xs is its indulgent 14.73 cm (5.8) Super Retina Display. Sleek in appearance and constructed to be sturdy, this iPhone delivers in terms of aesthetics and durability. It is even resistant to liquid spills and dust. The A12 Bionic Chip which powers this Apple phone transforms the way you look at pictures, the way you game, or even the way you browse the internet on your phone with its fluid performance. Explore different ways to capture the world around you with the iPhone Xs’ 12 MP dual-rear camera system and its 7 MP selfie camera.
All Gadgets, All Mobile phones, iPhone, Mobile & Tablet, Smartphone
Apple iPhone XS (256GB)
- Brand – iPhone
- Model Name – iPhone XS
- Display size – 5.8 inch
- Rom – 256 GB
- Primary Camera – 12MP + 12MP
- Secondary Camera – 7MP Front Camera
- Mix Color – Gold, White, Grey
₹26,900
| Weight | 400 g |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 × 10 cm |
| Brand | Apple |
| Model Name | iPhone XS |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Gold, Grey, White |
| SIM Type | Dual SIM |
| Condition | Refurbished |
| Screen Size | 5.1 – 6.8 inch |
| Resolution | 2436 x 1125 pixels |
| Resolution Type | Super Retina HD Display |
| Display Type | All-screen OLED Multi-touch Display |
| Operating System | Operating System |
| Processor Type | A12 Bionic Chip |
| Rom | 256 GB |
| Primary Camera | 12MP + 12MP |
| Secondary Camera | 7MP Front Camera |
| Flash | Rear Quad-LED True Tone Flash with Slow Sync and Front Retina Flash |
| Network Type | 3G, 4G, 2G |
| Supported Networks | GSM, WCDMA, 4G LTE, UMTS |
| Connectivity | 4G VoLTE |
| Pre-installed Browser | Safari |
| Sensors | Face ID, Barometer, Three-axis Gyro, Accelerometer, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor |
| Dimensions | 70.9 mm*143.6 mm* |
| Weight | 177 g |
| Battery Capacity | 2915 mAh |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 3 Months |
| Country of Origin | Hong kong |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






There are no reviews yet.