The phone comes with a 4.70-inch touchscreen display with a resolution of 750×1334 pixels at a pixel density of 326 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 16:9. Apple iPhone 7 is powered by a 2.34GHz quad-core Apple A10 Fusion processor. … Apple iPhone 7 based on iOS 10 and packs 32GB of inbuilt storage.*
Apple iPhone 7 (32GB) import
- Model Name – iPhone 7
- Model ID – MN912HN/A
- Resolution Type Retina – HD Display
- Primary Camera – 12 MP
- Secondary Camera – 7 MP
- Internal Memory – 32 GB
- Supported Networks – 4G VoLTE,4G LTE,4G,2G,3G
₹11,500
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model Name | iPhone 7 |
| Model | MN912HN/A |
| Color | Black, Gold, Rose gold, Silver |
| Product Type | Smartphone |
| Ram | |
| Rom | 32 GB |
| Condition | New |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Single SIM |
| Display Size | 4.7 inch |
| Connectivity | 4G VoLTE |
| Display Resolution | 1334 x 750 Pixels |
| Other Display Features | Multi-touch Display |
| Operating System | iOS |
| OS Version | iOS 12 |
| Display Type | LED-backlit IPS |
| Processor | Apple A10 Fusion 64-bit processor and Embedded M10 Motion Co-process |
| Battery Type | Li-Ion |
| Preinstalled Browser | Safari |
| Supported Audio Formats | AAC, MP3, HE-AAC, MP3 VBR, AAX, AAX+, AIFF, WAV |
| Supported Video Formats | H.264, AAC-LC, M4V, MP4, MOV, MPEG4, AVI, PCM |
| Battery Capacity | 1960 mAh |
| Sensors | Touch ID Fingerprint Sensor |
| Connectivity Features | GPRS,Edge,Wifi,3G,4G,2G |
| Accessories in the Box | iPhone Device |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 6 Months |
| Country of Origin | Hong kong, India |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

There are no reviews yet.