Apple iPhone 6 isn’t simply bigger it’s better in every way. Larger, yet dramatically thinner. More powerful, but remarkably power efficient. With a smooth metal surface that seamlessly meets the new Retina HD display. It’s one continuous form where hardware and software function in perfect unison, creating a new generation of iPhone that’s better by any measure.
All Gadgets, All Mobile phones, iPhone, Mobile & Tablet, Smartphone
Apple iPhone 6 (64GB)
- Brand : Apple
- Model Name: iphone 6
- Screen Size : 4.7 inch
- Primary Camera : 8 MP
- Secondary Camera : 1.2 MP
- Battery Capacity : 1810 mAh
- Internal Memory : 64 GB
₹9,500
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 12 × 10 cm |
| Brand | Apple |
| Model Name | iphone 6 |
| Form | Bar |
| Type | Single SIM |
| SIM Size | NanoSIM |
| Color | Silver, Space Grey |
| Touch Type | Capacitive |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4.7 inch |
| Resolution Type | Full HD |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 1.2 MP |
| Operating System | i OS |
| OS Version | 10.3,A8 |
| Chipset | ARMv8-A 2nd gen., 64-bit |
| Processor | 1400 MHz, Cyclone |
| Number of Cores | Dual Core |
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 1 GB |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 1810 mAh |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Connectivity Features | 3G,4G,Wifi Hotspot |
| Preinstalled Browser | Safari |
| Other Additional Features | Materials: Main body: aluminum, Features: Fingerprint (touch), Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Light sensor, Proximity sensor |
| Dimension (L x W x H) | 138.1 x 67 x 6.9 mm |
| 4G LTE | Yes |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 3 Months |
| Country of Origin | Dubai, Hong kong |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

There are no reviews yet.