Apple iPhone 11 Pro comes with a 5.80-inch touchscreen display with a resolution of 1125×2436 pixels at a pixel density of 458 pixels per inch (ppi). iPhone 11 Pro is powered by a hexa-core Apple A13 Bionic processor. It comes with 4GB of RAM. The iPhone 11 Pro runs iOS 13 and is powered by a 3046mAh non-removable battery. The iPhone 11 Pro supports wireless charging, as well as proprietary fast charging.
Apple iPhone 11 Pro (256 GB) 1 Year Warranty
Out of stock
- Screen Size – 5.8 Inches
- Internal Memory – 256 GB
- RAM – 4 GB
- Primary Camera – 12+12 MP
- Secondary Camera – 12 MP
- Battery Capacity – 3046 mAh
- Available Color dispatched
₹87,800
Out of stock
| Weight | 400 g |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 × 10 cm |
| Brand | Apple |
| Rom | 256 GB |
| Product Type | Smartphone |
| Ram | |
| Connectivity | 2G, 3G, 4G VoLTE |
| Color | Green, Silver |
| SIM Type | Single SIM |
| SIM Size | Nano SIM |
| Touch Type | Capacitive |
| Touch Screen | Yes |
| Display Type | Retina Display |
| Screen Size | 5.1 – 6.8 inch |
| Display Resolution | 1125 x 2436 Pixels |
| Resolution Type | Super Retina XDR Display |
| Primary Camera | 12MP + 12MP |
| Secondary Camera | 12MP |
| Operating System | iOS |
| OS Version | iOS 13, upgradable to iOS 14.2 |
| Processor | A13 Bionic Chip |
| CPU | Hexa-core (2×2.65 GHz Lightning + 4×1.8 GHz Thunder) |
| Music Player | Yes |
| Video Player | Yes |
| Audio Jack | 3.5 |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 3046 mAh |
| Connectivity Features | Wifi,3G,USB,4G,Wifi Hotspot |
| Preinstalled Browser | Safari |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Accessories in the Box | Packed in Plan Box, Mobile Handset, Charger, Earpod, Data Charging Cable |
| Condition | New |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 1 Year |
| Country of Origin | Dubai, India, USA |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




There are no reviews yet.