The phone comes with a 5.70-inch touchscreen display with a resolution of 720×1440 pixels. Alcatel 3X is powered by a 1.28GHz quad-core MediaTek MT6739 processor. It comes with 3GB of RAM. The Alcatel 3X runs Android 7.0 and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
All Gadgets, All Mobile phones, Mobile & Tablet, Smartphone
Alcatel 3X (3GB RAM, 32GB), 4G-VoLTE, Fingerprint
Availability:
Out of stock
- Brand – Alcatel
- Model Name – 3X
- SIM Type – Dual Sim
- Display Size – 14.48 cm (5.7 inch)
- Internal Storage – 32 GB
- Supported Networks – GSM, 4G LTE
- Battery Capacity – 3000 mAh
| Brand | Alcatel |
|---|---|
| Color | Black, Blue |
| Ram | |
| Rom | 32 GB |
| Condition | New |
| Product Type | Smartphone |
| Connectivity | 4G VoLTE |
| SIM Size | Nano SIM |
| SIM Type | Dual SIM |
| In The Box | Handset, Battery, Charger, Data Cable |
| Touchscreen | Yes |
| Display Size | 14.48 cm (5.7 inch) |
| Resolution | 720×1440 Pixels |
| Operating System | Android Nougat 7.1.1 |
| Processor Core | Quad Core |
| Primary Clock Speed | 1.28 GHz |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| Primary Camera | 16MP |
| Network Type | 3G, 4G, 2G |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Warranty | Website Warranty |
| Warranty Duration | 3 Months |
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




There are no reviews yet.